ایام فاطمیه

ایام فاطمیه

از آنجایی که در روایات شیعه دو تاریخ برای شهادت حضرت فاطمه زهرا وجود دارد، ایّام فاطمیّه یا ایام شهادت ایشان به فاصلهٔ بین این دو تاریخ یعنی ۱۳ جمادی‌الاول تا ۳ جمادی‌الثانی اطلاق می‌شود. مراسم ایام فاطمیه جمعاً ۶ روز می‌باشد، ۳ روز در ماه جمادی‌الاول و ۳ روز در ماه جمادی‌الثانی. فاطمیّه اول از ۱۳ تا ۱۵ جمادی‌الاول است و فاطمیّه دوم از سوم تا پنجم جمادی‌الثانی می‌باشد که شیعیان به عزاداری برای فاطمه دختر پیامبر اسلام می‌پردازند.

شیعیان پیرامون تاریخ شهادت حضرت فاطمه دو روایت متفاوت شامل ۷۵ روز بعد از درگذشت پیامبر و دیگری ۹۵ روز را مورد موثق می‌دانند. از آنجا که درگذشت حضرت محمد (ص) در در بیست و هشتم صفر بوده‌ است به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخ سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل را «فاطمیه اول» می‌دانند. بنا به روایت نود و پنج روز، تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) را در سوم تا پنجم جمادی‌الثانی دانسته و آنرا «فاطمیه دوم» می‌نامند . در فرهنگ عامه، به دهه دوم جمادی‌الاول، از دهم تا بیستم آن ماه که بر اساس روایت ۷۵ روز درگذشت فاطمه در میان آن روزها واقع شده‌است، «دهه اول فاطمیه» و به دهه اول جمادی‌الثانی، از اول تا دهم جمادی‌الثانی که بنا به روایت ۹۵ روز، درگذشت فاطمه در میان این روزها اتفاق افتاده «دهه دوم فاطمیه» می‌گویند.در فرهنگ عامه شیعیان عراق به جای دو دهه سه دهه برگزار می‌شود، که «دهه اول فاطمیه» ۴۰ روز بعد از درگذشت پیامبر صلوات الله می‌باشد، که مورخ هشتم ربیع‌الثانی است. البته این تقسیم بندی در شهرهایی مانند قم و تهران نیز وجود دارد.

علت اختلاف تاریخ

در دست نوشته‌های تاریخی عربی قدیم ، نقطه استفاده نشده و کلیهٔ حروف دارای نقطه نبودند، به‌همین علت "هفتاد" و "نود" در زبان عربی مانند هم نوشته می‌شده است، که برای تاریخ نویسان دوره‌های بعد قابل تشخیص از هم نبوده‌ اند.

وقایع منجر به شهادت

شیعیان معتقدند در اثر صدمات و جراحات وارده که در حین رویداد خانه حضرت زهرا سلام الله علیها اتفاق افتاد و منجر به شکستگی پهلو و سقط جنین ایشان گردید این بانوی بزرگ به شهادت رسیده اند . در عین حال شیعیان بر این مطلب اتفاق نظر دارند که ام ابیها (س) بین ۷۵ تا ۹۵ روز پس از وفات پیام عالیقدر اسلام درگذشته اند . 

تدفین

به گفته دانشنامه اسلام اکثریت منابع اولیه تدفین حضرت فاطمه (سلام الله علیها ) را شبانه، مخفی و بدون حضور ابوبکر و عمر می‌دانند . دنیس صوفی معتقد است به دلیل تواتر روایت‌های ناراحتی دخت پیامبر از ابوبکر، به نظر می‌رسد مراسم کفن و دفن ایشان به خواسته خود آن حضرت شبانه انجام گردید تا ابوبکر به عنوان رئیس جامعه نتواند با مراسم تشییع او کاری داشته باشد .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

ذکر ایام هفته

اوقات شرعی