مهم‌ترین مساجد ایران

مهم‌ترین مساجد ایران 

1ـ قدیمی ترین مسجد ایران: در روستای فهرج کرمان واقع شده است. این روستا در نزدیکی یزد و در کناره راه اصلی یزد به بافق می باشد . بنای این مسجد به سال های اولیه ورود اسلام به ایران می رسد ؛شایان ذکر است که در نزدیکی آن مجموعه ای تحت عنوان مجموعه شهدای فهرج قرار داشته که یادگاری از شهدای اسلام در سال 32 هجری قمری می باشد . نقشه مسجد بسیار ساده بوده و یک مناره و یک نیم گنبد دارد. دیوارهای گلی این مسجد صفای خاصی به محوطه آن بخشیده است . البته تعدادی درخت نیز در حیاط خشکش روحی تازه به این مسجد داده است .

 

2ـ بزرگ ترین مسجد ایران: «مسجد نو» یا «مسجد اتابک» در شیراز، بزرگترین مسجد ایران به شمار می رود . گفته می شود قدمت آن به زمان حکومت اتابکان و سده ششم هجری می رسد . مسجد اتابک یکی از اولین آثار ملی ثبت شده در ایران به شماره 73 در سال 1310 است. زیر بنای این مسجد حدود 20000 متر مربع می باشد. شایان ذکر است که در سال های پیش به دلیل برخی بی مبالاتی ها خساراتی به این مسجد وارد آمده است. در برخی منابع آمده که این مسجد در عصر مشروطیت به عنوان پایگاهی برای آزادیخواهان شیرازی محسوب می گشته است. 

3ـ کوچک ترین مسجد ایران: مسجد آرد و خرما در اردکان یزد به عنوان کوچک ترین مسجد ایران شهرت دارد. در محله سیف، خیابان امام خمینی و کوچه دروازه میرمحمد صالح این شهر ، مسجدی با عرض سه متر و طول پنج و نیم متر قرار داشته که کوچک ترین مسجد ایران است. این مسجد با معماری ساده اش احتمالا در دوره صفویه یا قاجاریه ساخته شده و در مورد وجه تسمیه آن هم اختلاف است.برخی می گویند آرد و خرما دستمزد کارگران برای ساخت مسجد بوده و عده ای دیگر از آسیابی حرف می زنند که در کنار این مسجد بوده و هسته خرما را به آرد تبدیل می کرده است. جالب است بدانید بتازگی میراث فرهنگی در اقدامی عجیب تصمیم گرفته مساحت کوچک ترین مسجد ایران را توسعه بخشد!

4 ـ مسجد گوهرشاد که نماد حضور زن در عرصه اجتماع محسوب می گردد ، در جوار حرم مطهر امام رضا(ع) ساخته شده که از حیث اهمیت و معماری منحصر به فرد است . این بنا به دستور گوهرشاد همسر شاهرخ از پادشاهان تیموری احداث گردید. اهمیت این مسجد در چشمان مردم به فضیلت عبادت در آن و همچنین منبری تاریخی برمی گردد . از قدیم تصور مردم بر این بوده که در هنگام ظهور ، حضرت صاحب الزمان بر این منبر جلوس خواهند نمود . علاوه بر این ، گنبد و ایوان این مسجد اثری زیبا از معماری ایرانی و اسلامی به شمار می روند . معمار این اثر استاد قوام الدین شیرازی بوده است. 

5 ـ مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام اصفهان: این دو اثر تاریخی زیبا که شاهکارمعماری اند ، در دو سوی میدانی مهم در اصفهان قرار دارند. مساجدی که نمادی از به هم پیوستگی چهار نهاد مهم اجتماعی یعنی مدرسه ، مسجد ، بازار و حکومت به شمار می روند. مسجد شیخ لطف الله اصفهان از حیث قدمت به حدود 400 سال پیش برمی گردد. بنای این مسجد در دوران صفوی به فرمان شاه عباس اول و به دست استاد محمدرضا اصفهانی ساخته شد . گنبد و کاشیکاری آن از نظر معماری زبانزد است. ظاهرا این مسجد برای تجلیل از فردی به نام شیخ لطف الله ساخته شده و نام گذاری شده است. چرخش راهروی ورودی آن نیزبه شکلیست که جهت قبله را برای نمازگزار آسان می کند .

6 ـ مسجد اعظم و مسجد جمکران در قم: این دو مسجد نورانی و باشکوه از اهمیت ویژه ای در شهر برخوردارند . مسجد جمکران در نزدیکی قم مسجدی منتسب به حضرت صاحب الزمان بوده که بخصوص در روزهای سه شنبه و جمعه مورد توجه مردم قرار می گیرد. مسجد اعظم هم مسجدی است که حدود 55 سال پیش در جوار حرم حضرت معصومه احداث شده و از حیث برگزاری مراسم انقلابی پیش از انقلاب و نیز برگزاری مراسم یادبود بزرگان حوزه و تدریس بزرگانی چون آیت الله وحید خراسانی و مکارم شیرازی مورد توجه قرار دارد.

etekaf.ir

 

ذکر ایام هفته

اوقات شرعی