احادیث ائمه اطهار صلوات الله علیه در مورد ماه مبارک رمضان

 

احادیث ائمه اطهار صلوات الله علیه در مورد ماه مبارک رمضان

1- حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم :

شَهرُ رَمَضانَ شَهرُ اللّه عَز َّوَ جَلَّ وَ هُوَ شَهرٌ يُضاعِفُ اللّه‏ُ فيهِ الحَسَناتِ وَ يَمحو فيهِ السَّيِّئاتِ وَ هُوَ شَهرُ البَرَكَةِ؛

ماه رمضان، ماه خداست و آن ماهى است كه خداوند در آن حسنات را مى‏افزايد و گناهان را پاك مى‏كند و آن ماه بركت است.

بحار الانوار(ط-بیروت) ج93 ، ص340 - فضایل الاشهر الثلاثه ص95

مطالعه بیشتر...

احادیث درباره فضایل ماه شعبان

احادیث درباره فضایل ماه شعبان

امام صادق (ع) فرمود : روزه ماه رمضان ذخیره بنده برای روز قیامت است ، هیچ بنده ای در ماه شعبان روزه زیاد نمی گیرد مگر اینکه خداوند امور معیشتی اش را اصلاح میگرداند و شر دشمنش را بر طرف می نماید ، هرکس یک روز از ماه شعبان را روزه بگیرد کمترین پاداشش این است که بهشت بر او واجب میگردد.  

مطالعه بیشتر...

لیلةالرغائب

لیلةالرغائب شب جمعه اوّل ماه رجب را ليلة الرَّغائب مي‌گويند ؛ در آموزه های اسلامی آمده است كه در اين شب فرشتگان بر زمین نزول کرده تا رحمت الهی را به جامعه بشری عرضه نمایند. لیله الرغائب در جهان اسلام گرامی داشته شده و از براي آن اعمالي از حضرت رسول صَلَّي اللَّهِ عَلِيهِ وَ اله وارد گردیده با فضيلت بسيار که سيّد در اقبال و علاّمه در اجازه بني زهره نقل کرده‌اند از جمله فضيلت او آنکه گناهان بسيار به سبب او آمرزيده شود و هر که نماز آن را بگذارد چون شب اوّل قبر او شود، حقّ تعالي بفرستد ثواب اين نماز را بسوي او به صورتي نیکو و رويی گشاده و درخشان و زبان فصيح پس به وي گويد اي حبيب من! بشارت باد تو را که نجات يافتي از هر شدّت و سختي گويد تو کيستي؟ بخدا سوگند که من روئي بهتر از روي تو نديدم و کلامي شيرين‌تر از کلام تو نشنيده‌ام و بوئي بهتر از بوي تو نبوئيدم . گويد من ثواب آن نمازم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال بجا آوردي؛ امشب بنزد تو آمدم تا حقّ تو را ادا کنم و مونس تنهائي تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دميده شود من سايه بر سر تو خواهم افکند در عرصه قيامت ؛ پس خوشحال باش که خير هرگز از تو معدوم نخواهد گشت .

مطالعه بیشتر...

حدیثی از امام حسن مجتبی (ع ) در مورد دوستی و رفاقت

حدیثی از امام حسن مجتبی (ع ) در مورد دوستی و رفاقت

«قالَ الْحَسَن(علیه السلام) لِبَعْضِ وُلْدِهِ: یا بُنَىَّ لا تُواخِ أَحَدًا حَتّى تَعْرِفَ مَوارِدَهُ وَ مَصادِرَهُ فَإِذَا اسْتَنْبطْتَ الْخُبْرَةَ وَ رَضیتَ الْعِشْرَةَ فَآخِهِ عَلى إِقالَةِ الْعَثْرَةِ وَ الْمُواساةِ فِى الْعُسْرَةِ.»

مطالعه بیشتر...

دیدگاه اسلام در باره نوروز

مطالعه بیشتر...

ذکر ایام هفته

اوقات شرعی